Çok pervaneli İnsansiz hava araci tekniK Şartnamesisayfa1/3
kilavuzu.com > kullanım kılavuzu > Evraklar
  1   2   3
HARİTA MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ

ÇOK PERVANELİ İNSANSIZ HAVA ARACI TEKNİK ŞARTNAMESİ

Amaç: Harran Üniversitesi Kampüsünde gerçekleştirilecek hava fotoğraflarıyla ölçme ve uygulama hizmetlerinin daha ekonomik, verimli ve kaliteli bir şekilde verilmesini sağlamak amacıyla 1 adet çok pervaneli insansız hava aracı (İHA) alınacaktır.

FİRMALAR
Satın alınacak İHA ana gövde ve gerekli donanımlar ile havadan resim ve görüntü alınması, harita ve true-ortofoto üretimi, kentsel çevre düzenleme çalışmaları, tarihi yapıların kayıt altına alınması, 3B arazi ve obje (bina vb.) modellerinin oluşturulması, nokta bulutu üretilmesi, açık maden işletmeleri ile diğer açık arazilerin topoğrafik yapılarının belirlenmesi için verilerin elde edilmesi, diğer algılayıcı kameralar ile veri elde edilmesi amacı ile kullanılacaktır.
1

İHA herhangi bir nedenle kapanması durumunda, daha önce kaydettiği bilgiyi kaybetmeyecek yetenekte olmalıdır.
2

Satıcının Türkiye’de sistemin düzenli bakımını sağlayacak düzeyde servisi bulunacak ve garanti süresi dışındaki bakım-onarım koşullarını gösteren sözleşme örneğini geçici kabule kadar alıcıya vermelidir.
3

Sistemi oluşturan tüm parçalar yeni ve hiç kullanılmamış olacaktır. Cihaz ve malzemelerin hiç bir bölümünde kırık, çatlak ve deformasyon hataları bulunmamalıdır.
4

Sistemlerin çalışması için gerekli her türlü bağlantı kablosu, güç kablosu, soket, konektör vb. çeşitli donanımlar ile yazılımlar firma tarafından sağlanmalıdır.
5

Sistem ve çevre birimleri son yıl üretim, teslim tarihindeki en yeni sürümü, yeni, kullanılmamış ve kusursuz olmalıdır.
6

Satın alınacak sistem ve beraberinde verilecek sensor; gerekli tüm donanım ve ekipmanları ile birlikte test edilip insansız hava aracı ile uyumlu bir şekilde sağlam ve çalışır vaziyette satıcı tarafından teslim edilecektir.
7

Teklif edilen donanım ve yazılımlar kesin kabul tarihinden geçerli olmak üzere en az 1 (bir) yıl ücretsiz garanti edilecektir. Firma, en az 10 yıl süre ile bakım, yedek parça, eğitim ve danışmanlık garantisini vermelidir. Garanti süresi içinde meydana gelecek arızalar satıcı firma tarafından en geç 1 (bir) ay içinde ücretsiz olarak giderilmelidir. Yurt dışına göndermelerde nakliye bedeli satıcıya ait olmalıdır. Giderilmediği takdirde yenisi ile değiştirilmesi garanti edilecektir. Garanti süresi dışındaki arızaların en çok 2 (iki) ay içinde bedeli karşılığında giderilmesi satıcı firma tarafından garanti edilmelidir.
8

Yazılım ve donanımların teslimatı 60 gün içerisinde yapılmalıdır.
9

Garanti koşulları için T.C Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın belirlediği esaslar ve Tüketiciyi Koruma Kanunu geçerlidir.
10

Firma TSE, ISO ve TC GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI “ HİZMET YERİ YETERLİLİK BELGESİ” ne sahip olmalı.
11

Garanti süresi boyunca mesai saatleri içinde olmak kaydı üzere e-mail ya da telefon yolu ile yardım ve destek verilecektir.
12

İHA’nın yıllık Motor Kontrol, Bakım ve Kalibrasyonu, IMU Kontrol ve Kalibrasyonu, Gimbal Kontrol ve Kalibrasyonu, Menzil ve Hız Testi, Controller Kontrol ve Bakımı, Atmosferik İzolasyon Kontrol ve Bakımı, Firmware Update ve Genel Bakımları yüklenici firma tarafından garanti süresi içerisinde ücretsiz, garanti süresi sonrası bedeli mukabilinde yapılacaktır.
13

İHA’nın kaza kırıma uğraması durumunda meydana gelecek hasarların giderilmesi ve hava aracının onarılması durumunda idareden talep edilecek ücret aracın toplam maliyetini geçmemelidir.
14

Hava aracının tüm bakım, onarım, tamir, servis ve gömülü yazılım güncelleme işlemleri yüklenicinin adresinde yapılacaktır. Servis, bakım, tamir ve güncelleme işlemlerinde lojistik ve kargo giderleri idareye aittir. Garanti kapsamına giren arıza, kaza, kırım durumlarında lojistik ve kargo giderleri yükleniciye aittir.
15

Yüklenici İnsansız Hava Aracının Türkiye’ye getirilmesi esnasında ilgili kurumlardan alınacak tüm izinlerden sorumludur.
16

İnsansız Hava Aracı, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanması düşünülen İNSANSIZ HAVA ARACI SİSTEMLERİNİN TESCİL, OPERASYON, SEYRÜSEFER, BAKIM VE UÇUŞA ELVERİŞLİLİK USUL VE ESASLARINA İLİŞKİN TALİMAT taslağı içinde yer alan sınıflandırmalar arasında İHA 0 veya İHA 1 kategorisinde yer almalıdır. http://web.shgm.gov.tr/documents/sivilhavacilik/files/mevzuat/sektorel/taslaklar/SHT-IHA.pdf
Uçuş Sistemi
1

İHA en az 4 pervaneli veya daha fazla opsiyonlarından oluşmalıdır. (4’ten fazla kanat sayısına sahip olması tercih sebebidir.)
3

İHA uçuş kuvvetini pervaneli fırçasız elektrik motorlarından almalıdır.
5

İHA en az 5 metre/saniye (18 km/s) hızla esen rüzgârda uçuş yapabilmelidir.
6

İHA içerisinde GPS destekli konum belirleme olmalıdır. (Yüksekliğin barometre destekli ayarlanabilmesi tercih sebebidir.)
7

İHA’nın uçuşu; yardımcılı, el ile veya otonom kontrolü olmalıdır. İnsansız Hava Aracı otomatik kalkış ve iniş prensibiyle çalışacaktır. Kalkış ve iniş otomatik olarak sistem tarafından gerçekleştirilebileceği gibi, manuel olarak da kontrol ünitesi vasıtasıyla operatör tarafından yapılabilmelidir.
8

İHA kendi içerisinde, uçuş ve dönüklüğün otomatik olarak yapılmasını sağlayan bir otomatik pilot sistemine sahip olmalıdır.
9

İHA kullanıcı tarafından program üzerinden tanımlanan rota üzerinde uçuş yapabilmelidir.
10

Uçuş Planlama yazılımından İHA havada iken yeni bir plan ya da plan değişikliği yüklenebilmeli, uçağı istenildiği anda park pozisyonuna yer kontrol istasyonundan komutla getirilebilmelidir.
11

Görev Takip yazılımı ile ekran üzerinde İHA’nın anlık yeri tespit ve takip edilebilecektir.
12

Uçuş kontrolcü -10 ile 35 derece sıcaklıklar arasında çalışabilmelidir.
13

Uçuş kontrolcüsü GPS destekli pozisyon sabitleme, irtifa sabitleme, akıllı yönelim, öğretilebilir akıllı yönetim ve manuel uçuş modlarına sahip olmalıdır.
14

Acil durum güvenlik algoritmasında uçuş kontrolcüsü ile kumanda bağlantısı kesilir ise sistem otomatik açıldığı noktaya geri dönüş yapmalıdır.
15

Acil durum güvenlik algoritmasında pil kritik bir seviyenin altına düştüğü zaman kontrollü bir şekilde acil durum inişi yapabilmelidir.
16

İHA tek bir tuş ile uçuşa başladığı noktaya geri çağırılma özelliğine sahip olmalıdır.
17

İHA bataryası azaldığında yer kumanda üzerinden uyarı vermelidir.
18

İHA uyumlu kameralar ile kablosuz olarak fotoğraf çek komutu verebilmelidir.  1   2   3

sosyal ağlarda paylaşmaBenzer:

Çok pervaneli İnsansiz hava araci tekniK Şartnamesi iconMİNİ İnsansiz hava aracinin buğday islah parsellerinde fenotiPİk...

Çok pervaneli İnsansiz hava araci tekniK Şartnamesi iconÇok hafif hava araci pilotu lisanslandirma talimati

Çok pervaneli İnsansiz hava araci tekniK Şartnamesi iconİnsansiz yer araci iÇİn navigasyon sistemi ve kalman filtresi uygulamasi

Çok pervaneli İnsansiz hava araci tekniK Şartnamesi iconİnsansiz hava araçlari yarişma talimati

Çok pervaneli İnsansiz hava araci tekniK Şartnamesi iconİnsansiz hava araçlari hakem ve gözlemci talimati

Çok pervaneli İnsansiz hava araci tekniK Şartnamesi iconÇok Fonksiyonlu Lazer Yazıcı Teknik Şartnamesi

Çok pervaneli İnsansiz hava araci tekniK Şartnamesi iconBasinçli hava kompresöRÜ tekniK Şartnamesi

Çok pervaneli İnsansiz hava araci tekniK Şartnamesi iconHava araci bakim personeli Lİsansi

Çok pervaneli İnsansiz hava araci tekniK Şartnamesi iconAmatör Yapım Hava Aracı Başvurusu Kontrol Formu

Çok pervaneli İnsansiz hava araci tekniK Şartnamesi iconShy-66 Hava Aracı Bakım Personeli Lisans Tanzimi Başvurusu Kontrol Formu


kullanım kılavuzu

© 2000-2020
kişileri
kilavuzu.com
.. Ev